Az utóbbi időben egyre több helyen olvashatjuk a felhívást, hogy autóhitel BAR-listásoknak. Mi is ez a BAR-lista? Mit jelent pontosan? Az átlagember erről annyit tud, hogy a hitelezéssel van kapcsolatban, valami negatív lista, amin nem jó ha szerepelünk, főleg ha hitelhez szeretnénk jutni. Öntsünk tiszta vizet a pohárba!
BAR-lista, modern néven KHR-lista:
- BAR: Bankközi Adós- és Hitelinformációs Rendszer
- KHR : Központi Hitelinformációs Rendszer
Ezek volnának a rövidítések. Lényegében egy jogszabályok által formált rendszerről van szó, melyek a hitelelbírálást hivatottak segíteni a finanszírozó intézetek számára. Tehát nem csak negatív, hanem pozitív információval is bírhatnak. Mindenesetre sajnos ma Magyarországon a negatív BAR, az aktív és passzív BAR (KHR) listán való szereplés a gyakoribb.
Aktív a státuszunk, ha a BAR-listára kerülésünk oka, a hitel (nem feltétlenül autóhitel), ami miatt felkerültünk még nincsen teljes egészében kifizetve. Hitelről beszélünk leggyakrabban, ám ez nem csak hitelt jelenthet, hanem minden minimálbért meghaladó, 60-90 napon túlmutató tartozást – tehát akár egy vaskosabb telefonszámla miatt is felkerülhetünk BAR-listára.
Passzív a státuszunk a BAR-listára kerülés okát jelentő hitel/tartozás teljes kifizetése utáni 5 évben.
Ennyit a BAR listáról. A kérdés az, hogy vajon célszerű-e “rossz adósok” részére újabb hitelt biztosítani, újabb kockázatokat bevállalni. A gazdaság egyik legnagyobb mozgatórugója a hitel, ehhez kétség nem fér. Ha nincs megfelelő mennyiségű alaptőkénk, de van ötletünk, vagy tényleg csak egy alacsonyabb összeg hiányzik elképzelésünkhöz, a hitel jelentheti a megfelelő lökést, hogy beindítsuk, vagy vész esetén életben tartsuk egyébként jól működő vállalkozásunkat.
Jogos-e a bankok részéről egy ehhez hasonló adóslista fenntartása. Szabad-e egyetlen hibás lépésből a következő 5-6 évünket befolyásoló következményt levonniuk? Célszerű-e, jól járnak-e ezzel a döntéssel?